single
[8]
44268

Študija: 30 odstotkov atletov na SP 2011 priznalo jemanje poživil

Avtor: Blaž Magdič
30. 8. 2017, 16.34

Po izsledkih raziskave, ki sta jih na željo Svetovne protidopinške organizacije (Wada) opravili univerzi v nemškem Tübingenu in ameriška medicinska fakulteta s Harvarda, je vsaj 30 odstotkov atletinj in atletov, ki so nastopili na svetovnem prvenstvu leta 2011 v južnokorejskem Daeguju, v času svojih karier jemalo prepovedana poživila.

Študijo so opravili že leta 2011, zaradi pravnih ovir pa je postala javna šele sedaj. Na SP 2011 je bilo uradno pozitivnih športnikov le 0,5 odstotka; 30 odstotkov pa jih je priznalo jemanje prepovedanih sredstev. Hkrati so raziskali tudi vsearabske igre leta 2011 v Dohi, kjer pa jih je kar 45 odstotkov priznalo, da so med kariero kdaj posegli po prepovedanih poživilih; pozitivnih na testiranjih jih je bilo le 3,6 odstotka.

V raziskavi omenjenih priznanih univerz je od 5187 udeležencem prvenstev v Daeguju (tam je bilo 1848 predstavnikov iz 204 držav) in prvenstva v Dohi sodelovalo skupaj 2167 oseb, ki so odgovarjali na anonimni vprašalnik, da bi s tem zagotovili kar največjo verjetnost resničnih odgovorov.

Daegu

Ekipa iz nemške univerze, ki je sodelovala v raziskavi, je dejala, da je do objave poteklo toliko časa zaradi pogovorov med Wado in Mednarodno atletsko zvezo (IAAF), na kakšen način naj bo študija objavljena “zaradi pravnih razlogov”.

“Študija je pokazala, da sedanje metode urinskih in krvnih testov niso zadostne pri dokazovanju dopinga. To pa, kot je sedaj tudi na papirju, ker športniki verjetno najdejo različne načine, da prelisičijo testiranja,” je dejal profesor Harrison Pope iz Harvarda.

“Raziskava nam ponuja možnost za konstruktivno debato o novih strategijah pri boju proti dopingu v prizadevanjih za čisti šport, predvsem za povečanje števila nenapovedanih testiranj, tudi izven tekmovanj,” pa je dodal profesor Rolf Ulrich iz univerze v Tübingenu.

Večjo raven odkritih kršiteljev v zadnjih letih, tudi do 14 odstotkov, lahko omogočajo “biološki potni listi”, ki preprečujejo, da bi sicer še vedno sorazmerno majhno število testiranih športnikov lahko na tak ali drugačen način goljufalo, saj so podatki in testi na voljo še leta po odvzemu vzorcev. Pri tem pa ni odveč opomniti, da pri goljufijah ne sodelujejo le športniki, ampak jim pomagajo tudi trenerji ter druge osebe iz športa in zdravstva ter znanosti.

 

Foto: Šport TV
Vir: STA

Zadnje video vsebine

1

VIDEO: Med vratnicama prvič po novembru, mrežo ohranil nedotaknjeno...Več

2

Matko za Šport TV: Ne glede na to, na katerem položaju igram, mi trener daje svobodo (VIDEO)...Več

3

Eredivisie: Feyenoord prvič po treh desetletjih sezono po osvojenem naslovu končal na drugem mestu (VIDEO)...Več

Najbolj brano ta mesec

1

Šeško se ne misli ustaviti, mojstrski zadetek tudi proti polfinalistom lige prvakov! (VIDEO)...Več

2

BLOG: Čas je za Elšnika, Karničnika, Iličića, Topalovića… Pridete?...Več

3

Šeško v klubskem dresu znova trese, proti Heidenheimu do svojega 10. gola v Bundesligi (VIDEO)...Več