Jordan Staal je dosegel dva gola, vključno z odločilnim, ko so hokejisti ekipe Carolina Hurricanes premagali Vegas Golden Knights s 5:3 na četrti tekmi velikega finala severnoameriške lige NHL. Orkani so izenačili na 2:2 v lovu na drugi Stanleyjev pokal v zgodovini. Hokejski sveti gral bo osvojila ekipa, ki bo dosegla štiri zmage.
Orkani se bodo v četrtek po lokalnem oziroma v petek po srednjeevropskem času vrnili v Raleigh v Severni Karolini na peto tekmo.
Carolina ni izgubila dveh tekem po vrsti od sredine januarja in je ta niz ohranila z dominantno tretjo tretjino.
Staal, 37-letni kapetan Caroline, je plošček poslal mimo vratarja Vegasa Carterja Harta in orkanom zagotovil vodstvo s 4:3 nekaj več kot 13 minut pred koncem.
“Vedel sem, da imam ta strel,” je dejal Staal. “Zvilo mi je nogo, na koncu sem pa le nekako zadel plošček in videl, da se bo izšlo. Imel sem odličen občutek. Šlo je za velikanski gol.”
To je bil Staalov drugi gol na tekmi in njegov peti v finalu.
“Zelo je pomemben za to ekipo,” je dejal soigralec Taylor Hall. “Odločen je v neposrednih spopadih, v igri pet na pet. Je naš kapetan, naš vodja in resnično pomirjujoče vpliva na vse nas. Je tako umirjen fant. Nič ga zares ne more vznemiriti. Njegova igra je popolnoma primerna za končnico.”
Z golom v prvi tretjini je Staal postal najstarejši igralec, ki je dosegel gol na prvih štirih tekmah velikega finala lige NHL.
Je prvi igralec, ki je dosegel pet golov na prvih štirih tekmah po letu 1992, ko je takšen dosežek uspel slovitemu hokejistu Pittsburgha Mariu Lemieuxu.
“Vesel sem, da lahko prispevam na ta način,” je dejal Staal. “Imam še veliko drugih področij, kjer moram prispevati in dobro igrati, ampak ko gre plošček tja, kamor mora iti, se počutim dobro, o tem ni dvoma.”
“Forma je tudi prava ravno ob pravem času. Želim nadaljevati s tem in najti načine za nove zmage.”
Strokovni štab Vegasa je v zadnjih minutah vratarja Carterja Harta pričakovano vpoklical za dodatnega napadalca, toda kot vselej je šlo za tvegano potezo, kajti Nikolaj Ehlers je izkoristil prazen prostor za vratnicama in za Carolino dosegel gol v nebranjeno mrežo 55 sekund pred koncem ter tako zapečatil zmago.
Rezervni vratar Caroline Brandon Bussi je prvič v karieri začel tekmo v končnici, potem ko so vratarja Frederika Andersena posadili na klop po štirih prejetih golih v drugi tretjini tretje tekme finala.
“Gre za proces odraščanja, vsak otrok sanja o nečem takem,” je dejal Bussi. “Navdušen sem nad zmago in nad tem, da se ponosni vračamo v Raleigh.”
Carolina je povedla z golom Logana Stankovena le 66 sekund po začetku tekme, Jackson Blake pa je sprejel podajo Halla in 2:22 kasneje dosegel gol za vodstvo z 2:0.
Mark Stone je za Vegas odgovoril po dobrih sedmih minutah tekme z golom iz protinapada, ko je streljal mimo Bussija.
Staal je po strelu Shayna Gostisbehereja odbil plošček za gol ob igralcu več za 3:1.
“Borili smo se in grizli,” je dejal Staal. “Zagotovo smo naleteli tudi na nekaj ovir, a nas niso iztirile. Ponosen sem na to ekipo. To je velika zmaga v gosteh, a nas čaka še veliko dela.”
Zlati vitezi, ki obstajajo od leta 2017, so svoj edini Stanleyjev pokal osvojili leta 2023, medtem ko je Carolina slavila leta 2006.
Vir: STA
Foto: Guliver Image/Larry MacDougal Pyotr Kochetkov