page name

Kvalifikacije za SP 2014: Za konec dva remija

V soboto sta bili odigrani še zadnji dve tekmi uvodnega kola evropskih kvalifikacij za Mondial v Braziliji. Na Hampden Parku sta se domača Škotska in Srbija razšli brez zadetkov, šlo je za skupino A. Z identičnim rezultatom se je končal tudi obračun v skupini B med Danci in Čehi.

Luka Guštin

07. september 2012. ob 21:07 | zadnja sprememba: 09. september 2012. ob 08:26

Stožice

Kvalifikacije za SP 2014, 1. kolo:

Začel se je novi tekmovalni ciklus za evropske reprezentance, ki si bodo skozi kvalifikacije skušale priboriti nastop na svetovnem prvenstvu leta 2014, ki bo v Braziliji. Težko pričakovano premiero je dočakala tudi naša izbrana vrsta, ki se je v Stožicah pomerila s Švico, žal pa naši niso našli lukenj v švicarski obrambi. Tako Švicarji domov odnašajo poln plen, za kar sta poleg obrambe najbolj zaslužna strelca Granit Xhaka in Gökhan Inler. Na ostalih tekmah so Bošnjaki kar z 8:1 v gosteh povozili Lihtenštajn, Irci so v izdihljajih prišli do preobrata, največje presenečenje pa je slab začetek Italijanov, ki iz Bolgarije prinašajo le točko.

Italijanski nogometaši so kvalifikacije v skupini B začeli z remijem proti Bolgariji, ki je z zadetkom Stanislava Manoleva povedla, nato pa je dvakrat zadel Pablo Osvaldo. Končni izid je postavil Ilija Milanov. Nemčija je prvo tekmo odigrala v Hannovru in s 3:0 odpravila Ferske otoke. Prvi gol na tekmi je v 28. minuti dosegel Mario Götze, v 54. in 71. minuti pa je zadel Mesut Özil. Nizozemci so po zaslugi Robina Van Persieja in Luciana Narsingha z 2:0 odpravili Turčijo, do visoke zmage s 5:0 nad Andoro pa so prišli Madžari.

Rusija je v Moskvi gostila Severno Irsko in jo premagala z 2:0, precej več dela pa je imela Portugalska na gostovanju pri Luksemburžanih. Domačine je v vodstvo v 14. minuti popeljal Daniel Da Mota, za izenačenje je v 27. minuti poskrbel Cristano Ronaldo, končni izid pa je v 54. minuti postavil Helder Postiga.

Do najvišje zmage v prvem krogu je prišla Bosna in Hercegovina, ki je v prvi tekmi skupine G s kar 8:1 premagala Liechtenstein. Po tri zadetke sta zabila Vedad Ibišević in Edin Džeko, Zvjezdan Misimović pa je bil uspešen dvakrat. Anglija je v skupini H s 5:0 premagala Moldavijo, dvakrat je bil uspešen Frank Lampard, po enkrat pa Jermain Defoe, James Milner in Leighton Baines. Francija je pod vodstvom novega selektorja Didierja Deschampsa zabeležila prvo zmago (1:0), najbolj zaslužen za to pa je Abou Diaby.

Ob porazu Slovenije proti Švici z 0:2 so bile v petek v "slovenski" skupini E še dve tekmi. Islandija je z 2:0 premagala Norveško, Albanija pa je s 3:1 odpravila Ciper.

Skupina E

Slovenija - Švica 0:2 (0:1) ...VEČ O TEKMI
Xhaka 19., Inler 51.
RK: Barnetta 75./Švica

Albanija - Ciper 3:1 (1:0)
Sadiku 36., Cani 84.,, Bogdani 87.; Laban 45.

Bolgarija - Italija 2:2 (1:2)
Manolev 30., Milanov 66.; Osvaldo 36., 40.

Danska - Češka 0:0

Pablo Osvaldo Pablo Osvaldo (pri strelu) je Azzure rešil pred senzacionalnim porazom v Bolgariji, a tudi točka evropskih vice-prvakov ne bo bistveno bolj zadovoljila

Skupina C

Nemčija - Ferski otoki 3:0 (1:0)
Götze 28., Özil 54., 71.

Kazahstan - Irska 1:2 (1:0)
Konisbajev 37.; Keane 89./11m, Doyle 90.

Skupina D

Nizozemska - Turčija 2:0 (1:0)
van Persie 17., Narsingh 92.

Andora - Madžarska 0:5 (0:2)
Juhasz 12., Gera 32./11m, Szalai 54., Priskin 68., Koman 82.

Abisov 65.; Natcho 50.

Helder Postiga, Cristiano Ronaldo Zmaga Luksemburga nad Portugalci bi se beležila v kategorijo prvovrstnih senzacij, vendar sta Helder Postiga (v prvem planu levo) in Cristiano Ronaldo preprečila potencialno katastrofo